Blaugznas nav patīkama parādība – tās bojā vizuālo tēlu un rada diskomfortu, turklāt var liecināt ne tikai par seborejisko dermatītu, bet arī kādu citu nelāgu ādas kaiti.

Blaugznas jeb seborejiskais dermatīts ir ādas slimība, kuras saasinājumi biežāk novērojami sezonāli – no rudens līdz pavasarim. Ir cilvēki, kam ādas stāvokli ietekmē arī galvassegas nēsāšana, taču nevar apgalvot, ka tā tas noteikti ir seborejiskā dermatīta gadījumā. Sintētika un rupja vilna radīs diskomfortu tiem, kam ir jutīga āda, tendence uz alerģijām, atopisko dermatītu.

Lai gan ilgstoša galvas nosegšana ādas stāvokli, protams, var pasliktināt, galvenokārt tomēr blaugznu veidošanos veicina ādas reakcija uz aukstiem laikapstākļiem, izteiktu temperatūras atšķirību ārā un iekštelpās, centrālo apkuri, kas sausina gaisu telpās.

Faktori, kas var provocēt blaugznu rašanos:

  • Stresa situācijas
  • Sezonālās pārmaiņas
  • Diētas īpatnības
  • Alkohola lietošana
  • Dažādi ādas kairinātāji (mazgāšanas līdzekļi, ziepes)

Terapija matiem un galvas ādai nepieciešama saasinājuma periodā, kad ir izteikta zvīņošanās, nieze. Šajā periodā šampūnu lieto trīs reizes nedēļā. Ja aptuveni pēc mēneša ir uzlabojums, šampūnu var lietot tikai vienu reizi nedēļā. Taču, ja ar tā lietošanu nav līdzēts, noteikti jādodas pie ārsta, jo, iespējams, papildus nepieciešams arī kāds pretiekaisuma medikaments.

“Euroaptieka” farmaceite Anita Jermolajeva apstiprina, ka biežāk aptiekā ar sūdzībām vēršas tieši ziemā. Farmaceita uzdevums ir ieteikt katram klientam atbilstošu līdzekli atkarībā no tā, vai galvas āda ir iekaisusi, sarkana vai ir tikai blaugznas. Pamatojoties uz to, tiek izvēlēts šampūns.

Labo ārstnieciskās kosmētikas šampūni novērš blaugznas, seboreju, kā arī ierobežo sēnītes vairošanos. Tie satur tādas aktīvās vielas, kā salicilskābe un cinka piritions (antibakteriāla un pretsēnīšu darbība). Ja ir izteikta ādas zvīņošanās ar plankumiem, tad jālieto šampūns ar salicilskābi, kam piemīt keratolītiska darbība – tas attīra ādu no blaugznām. Šampūni mazina traucējošo niezi, jo tie satur arī nomierinošu komponentu, piemēram, pantenolu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *