PYCNOGENOL® ACU VESELĪBAI

Dabiskais novecošanās process ietekmē redzes asumu, ar vecumu visi cilvēki piedzīvo samazinātu lēcas akomodāciju, lai tuvumā redzētu skaidri. Papildus elastības zudumam, lēcā sāk veidoties apduļķojumi, turklāt gaismas receptori, kolbiņas un nūjiņas, ar vecumu var zaudēt savu funkciju.

Ir cilvēki, kam šie procesi var attīstīties straujāk nekā citiem, un bez iedzimtības faktoriem, galvenokārt dzīvesveida un uztura faktori nosaka ātrumu, ar kādu oksidatīvais stress un vielmaiņas faktori izraisa kumulatīvus acu audu bojājumus. Tīklenes audiem ir visātrākā vielmaiņa organismā, kā rezultātā rodas visaugstākais oksidatīvais stress. Turklāt acu audi tiek pakļauti intensīviem UV stariem, kas rada reaktīvās skābekļa formas. Metaboliskie stāvokļi, piemēram, diabēts, ir saistīti ar patoloģisku oksidatīvo stresu, kas, kā zināms, samazina antioksidantu vitamīnu daudzumu.

Pycnogenol® nodrošina spēcīgu antioksidantu aizsardzību acīm

Acij ir raksturīga unikāla ūdens-lipīdu fāzes barjera, kuras ūdens fāzei, piemēram, ūdeņainam šķidrumam, ir nepieciešami ūdenī šķīstoši antioksidanti, bet polinepiesātinātajām taukskābēm bagātajai tīklenei – lipofīlie antioksidanti, galvenokārt karotinoīdi. Pētījumos Tika konstatēts, ka Pycnogenol® aizsargā tīklenes lipīdus spēcīgāk nekā C vitamīns, E vitamīns, CoQ10, liposkābe un vīnogu sēklu ekstrakts [Chida et al., 1999]. It īpaši tāds karotinoīds kā luteīns aizsargā tīklenes mākulu no oksidatīviem bojājumiem. Laboratorijas apstākļos tika pētīta luteīna un Pycnogenol® antioksidanta aizsargājošā iedarbība uz tīkleni. Bez spēcīgas atsevišķas antioksidanta iedarbības luteīna un Pycnogenol® kombinācija uzrādīja sinerģisku tīklenes lipīdu aizsardzību pret oksidēšanos par  60% [Nakanishi-Ueda et al., 2006]. Papildus izteiktam antioksidantu potenciālam, ūdens vidē Pycnogenol® šķietami uzrāda sinerģisku iedarbību kopā ar lipofīliem antioksidantiem gar ūdens un lipīdu robežvirsmu audos. 

Pycnogenol® aizsargā tīklenes kapilārus

Papildus gaismas jutīgo šūnu integritātei un funkcionēšanai, svarīgu lomu redzes veselībā spēlē tīklenes asinsvadu sistēmas stāvoklis. Sirds un asinsvadu riska faktori, galvenokārt hiperglikēmija, nopietni kaitē tīklenes kapilāriem. Cukura diabēta gadījumā retinopātija ir saistīta ar plazmas noplūdi tīklenē, kas izraisa mākulas tūsku un punktveida asiņošanu. Plazmas lipīdu komponenti var saglabāties tīklenē kā nešķīstošs “cietais” eksudāts. Retinopātija tiek uzskatīta par “slēptu slimību”, jo tā progresē nemanāmi un bez simptomiem, vienlaikus novedot pie pakāpeniska, lielākoties neatgriezeniska redzes zuduma. Neārstēta retinopātija var progresēt līdz proliferatīvai stadijai, ko raksturo jaunu kapilāru augšana, lai kompensētu skābekļa nepietiekamību tīklenē. Šie asinsvadi aug nekontrolēti un traucē normālai redzei, turklāt mēdz izraisīt smagu asiņošanu. Retinopātijas proliferatīvā stadija var izraisīt pilnīgu aklumu. Pycnogenol® stiprina tīklenes kapilārus, palīdzot kontrolēt šķidruma un asiņu noplūdi tīklenē. Turklāt Pycnogenol® uzlabo tīklenes mikrovaskulārā endotēlija funkciju, kas nodrošina labāku asins mikrocirkulāciju tīklenē.

Klīniskie pētījumi ar Pycnogenol®

Seši klīniskie pētījumi ar vairāk nekā 1200 diabēta pacientiem ir pierādījuši, ka Pycnogenol® ir efektīvs līdzeklis, lai apturētu turpmāku retinopātijas progresēšanu un saglabātu redzi diabēta slimniekiem. Pycnogenol® stabilizē un noblīvē bojātos tīklenes kapilārus, novēršot turpmāku asiņu noplūdi. Dažos gadījumos pat tika konstatēta redzes asuma uzlabošanās.

Agrīnie pētījumi retinopātijas ārstēšanai ar Pycnogenol®

Francijā tika veikti divi atklāti pētījumi, ar mērķi izpētīt iespēju lietot Pycnogenol® tādu acu slimību ārstēšanai, kuras izraisa kapilāra asiņošana, galvenokārt diabētiskā retinopātija. Šie pētījumi tika ziņoti un publicēti franču valodā, rezultāti analizēti angļu valodā [Schönlau & Rohdewald, 2002].

Dubultakls salīdzinošs pētījums

Pycnogenol® efektivitāte dubultaklā pētījumā tika salīdzināta ar kalcija dobesilātu (Dexium) – citu savienojumu, ko parasti izmanto diabētiskās retinopātijas progresēšanas palēnināšanai. Divas grupas ar 16 diabētiskās retinopātijas pacientiem katrā tika ārstētas vai nu ar Pycnogenol® (120 mg/dienā 6 dienas, pēc tam 80 mg/dienā) vai Dexium (2–3 tabletes, kas atbilst 1000–1500 mg kalcija dobesilāta, diennaktī) 6 mēnešus Vācijas Vircburgas Universitātes klīnikas Oftalmoloģijas nodaļā [Leydhecker, 1986].

Šajā pētījumā īpašs uzsvars tika likts uz objektīvu spriedumu par ārstēšanas efektivitāti. Visiem pacientiem pirms un pēc ārstēšanas tika uzņemtas visas tīklenes panorāmas fotogrāfijas. Papildus asiņošanai šajā pētījumā galvenais izpētes objekts bija eksudāts, lipīdu nogulsnes, kas palikušas tīklenē pēc šķidruma noplūdēm no kapilāriem. Septiņi oftalmologi neatkarīgi viens no otra vērtēja gan asiņošanas, gan eksudātu uzlabošanos, nezinot, kādas zāles pacients ir saņēmis. Vairumam pacientu, kas lietoja Pycnogenol®, uzlabojās gan tīklenes asiņošana, gan eksudāts. Pētījuma rezultāti liecina par augstāku Pycnogenol efektivitāti, salīdzinot ar Dexium.

Pētījums, kas pierāda samazinātu asiņošanu ar fluorescento angiogrāfiju

Citā klīniskajā pētījumā 40 retinopātijas pacienti saņēma intravenozu fluoresceīna injekciju, kas ļauj identificēt un kvantitatīvi noteikt īslaicīgu tīklenes asiņošanu pēc fluorescences intensitātes. Ātra fluorescentās angiogrāfijas uzņēmumu secība ļauj reģistrēt tīklenes asins plūsmas dinamiku, kā arī asins-tīklenes barjeras integritāti. Mikroangiopātija tika novērtēta, izmantojot puskvantitatīvu 4 punktu skalu, no veselas (= 0) līdz smagai asiņošanai (= 3). Pēc divu mēnešu ārstēšanas ar Pycnogenol tīklenes asiņošana ievērojami samazinājās [Spadea et al., 2001].

Pycnogenol® uzlabo redzes asumu retinopātijas agrīnā stadijā

Klīniskajā pētījumā ar 46 dalībniekiem ar agrīnas stadijas retinopātiju, kas raksturīga ar vieglu vai mērenu tīklenes tūsku, tika konstatēts ievērojams redzes asuma uzlabojums pēc 3 mēnešu ārstēšanas ar Pycnogenol®, savukārt kontroles grupā netika konstatēta nekāda ietekme. Izmantojot Pycnogenol®, redzes asums uzlabojās pēc Snelena (Snellen) diagrammas no sākotnējā līmeņa 14/20 līdz 17/20. Turklāt šis pētījums parādīja ievērojami samazinātu tīklenes tūsku, jo pēc 3 mēnešus ilgas Pycnogenol® lietošanas palielinājās kapilāru sieniņu stiprība.

Pēc Pycnogenol ® lietošanas asins plūsmas ātrums nozīmīgi palielinājās par aptuveni 30%, liecinot par labāku tīklenes audu perfūziju, kas tiek uzskatīts par iemeslu uzlabotam redzes asumam [Steiger-wait et al., 2009].

Daudzcentru pētījums ar 1169 retinopātijas pacientiem

Visiespaidīgākie Pycnogenol® efektivitātes pierādījumi redzes saglabāšanā retinopātijas pacientiem tika iegūti daudzcentru pētījumā Vācijā. Kopumā pētījumā piedalījās 1169 pacienti ar I un II tipa cukura diabētu. Viņi lietoja Pycnogenol® 6 mēnešus devās no 20 līdz 160 mg, atkarībā no tīklenes asiņošanas smaguma pakāpes. Pētījuma rezultāti parādīja, ka vidēji pēc 6 mēnešiem redzes zudums vairs netika novērots, kas liecina, ka Pycnogenol® efektīvi aptur retinopātijas progresēšanu [Schönlau & Rohdewald, 2001].

Daudzcentru pētījums ar 1160 retinopātijas pacientiem Vācijā

Pacienti:

  • I un II tipa cukura diabēts
  • Diabēts kopš pētījuma sākuma līdz maksimāli 60 gadiem; vidēji 149 mēneši
  • Retinopātija kopš pētījuma sākuma līdz maksimāli 26 gadiem; vidēji 1130 dienas
  • Bez iepriekšējas ārstēšanas 51%; ar iepriekšējo ārstēšanu 49%

Ārstēšana:

  • Dienas deva 20 mg Pycnogenol 1 līdz 8 reizes dienā
  • Ārstēšanas ilgums 6 mēneši

Rezultāts:

  • Pycnogenol veiksmīgi apturēja retinopātijas progresēšanu
  • Vidēji mērens redzes asuma uzlabojums

Pētījuma secinājumi:

Pycnogenol sniedz ievērojamu terapeitisku ieguvumu pacientiem ar diabētisko retinopātiju. Pycnogenol®nodrošina spēcīgu antioksidantu aizsardzību pret oksidatīvā stresa izraisītiem deģeneratīviem procesiem acīs. Pycnogenol® antioksidanta īpašības darbojas sinerģijā ar lipofīlajiem antioksidantiem acī, piemēram, ar luteīnu.

Pycnogenol ietekme uz asinsvadiem sniedz ievērojamus ieguvumus cilvēkiem, kuri cieš no retinopātijas. Šī diabēta komplikācija tiek samazināta, lietojot Pycnogenol ®, kas palīdz uzlabot bojātu kapilāru integritāti un funkciju. Kapilārā filtrācija un asiņošana tiek ievērojami uzlabota ar Pycnogenol®. Labāka tīklenes audu perfūzija, pateicoties uzlabotai endotēlija funkcijai, kas panākta, lietojot Pycnogenol®, palīdz atjaunot daļu no retinopātijas gaitā zaudētās redzes.

Atsauces

Chida M et al. In vitro testing of antioxidants and biochemical end-points in bovine retinal tissue. Ophthalmic Res 31: 407–415, 1999

Nakanishi-Ueda T et al. Inhibitory effect of Lutein and Pycnogenol on lipid peroxidation in porcine retinal homogenate. J Clin Biochem Nutr 38: 204–210, 2006

Schönlau F. & Rohdewald P. Pycnogenol® for diabetic retinopathy. A review. Int Ophthalmol 24: 161–171, 2001 Spadea L & Balestrazzi E. Treatment of vascular retinopathies with Pycnogenol®Phytother Res 15: 219–223, 2001

Steigerwalt R et al. Pycnogenol® improves microcirculation, retinal edema and visual acuity in early diabetic retinopathy. J Ocul Pharmacol Ther: 25:537–40, 2009

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *